Artykuły

1971

Z udziałem reprezentantów czterech klubów, w nowej hali Zawiszy odbyły się zawody jubileuszowe. Mimo zapowiedzi nie przybyli ciężarowcy wrocławskiego Śląska. Na zawodach w Bydgoszczy 32-letni Czesław Paterka ustanowił rekord świata w wyciskaniu wagi półciężkiej. W trzecim podejściu zaliczył 177 kg i poprawił dotychczasowy najlepszy rezultat należący do Szweda Betenburga o 1 kg. Najlepszy krajowy wynik ciężarowiec Zawiszy poprawił aż o 7 kg. W rwaniu osiągnął 132,5 kg i w podrzucie 177.5 kg, co pozwoliło mu pobić rekord Polski w trójboju rezultatem 487 kg. Na wspomnianych zawodach z zawodników Zawiszy swoje kategorie wagowe wygrali: w. musza - Sterniński 277, 5 kg (rekord okręgu w trójboju), w. lekka - Knopik 335 kg, w. ciężka - Stefański 450 kg. W wadze koguciej Kazimierz Jarczyński ustanowił rekordy okręgu juniorów w trójboju (287,5) i podrzucie (117,5 kg). 10 października 1971 r. Czesław Paterka otrzymał certyfikat, potwierdzający jego rekordowy rezultat. Certyfikat podpisał sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów Oscar State, który pełnił tę funkcję w latach 1960-76. Ciężarowiec Zawiszy był z zawodu stolarzem i żołnierzem zawodowym w stopniu podoficerskim. Przygodę ze sportem rozpoczął od boksu, gdzie jego trenerem w wojskowym klubie był Edward Rinke. Później zainteresowała go kulturystyka, którą uprawiał w TKKF przy Bydgoskiej Fabryce Mebli. Podnoszenie ciężarów zaczął uprawiać w LZS Bydgoszcz (1962 rok). Już jednak w następnym roku trafił do Zawiszy pod szkoleniową opiekę Krzysztofa Becka. Z uwagi na  słabą siłę ciągu sztangi" - jak oceniali fachowcy nie mógł przebić się do szkolenia centralnego. Mimo tego usilnie pracował nad sobą. W 1971 r. zdobył tytuł wicemistrza Armii Zaprzyjaźnionych, na zawodach rozegranych w Moskwie. Grał również w piłkę nożną, siatkówkę i uprawiał lekkoatletykę. W grudniu 1973 r. Zarząd WKS Zawisza przyznał mu „za duży wkład pracy szkoleniowo-wychowawczej z młodzieżą" Brązową Odznakę Działacza Klubu. Z lewej rekordzista świata w wyciskaniu Czesław Paterka. Drugi z prawej mjr Krzysztof Beck.

 

 

Certyfikat rekordu świata Czesława Paterki.

1970

W latach 1970,1971 i 1972  Zawisza trzykrotnie zdobywał  drużynowe mistrzostwo Polski, a autorami pierwszego historycznego sukcesu byli: Ryszard Sternński, Antoni Konwinski, Henryk Wierzbowski, Jan Wojnowski, Henryk Płaczkowski, Jan Sparzak, Jerzy Frasz, Stanisław Szczęśniak, Czesław Paterka, Kazimierz Kęska, Henryk Stępak, Jan Stefański, Zenon Kruszyna.

Antoni Konwiński

Jan Wojnowski w 1970 roku wywalczył srebrne medale w trakcie mistrzostw Europy w Szombathley  i mistrzostw świata w Columbus.

Jan Wojnowski

14 listopada odbyły się w Gdańsku zawodu o puchar Federacji Sportowej „Budowlani”. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli ciężarowcy Zawiszy. W związku z tym, że triumfowali zespołowo w poprzednich dwóch latach, puchar wywalczyli na własność. Czesław Paterka ustanowił rekord Polski w wyciskaniu wagi półciężkiej. Bydgoski zawodnik poprawił własny rekord o 0,5 kg, osiągając 162,5 kg. W trójboju wygrał rezultatem 457,5 kg. Ze sztangistów Zawiszy swoje kategorie wagowe wygrali jeszcze: w. lekkociężka - Kazimierz Kęska 447, 5 kg i w. ciężka - Jan Stefański 440 kg. Drugie miejsca zajęli: w. kogucia - Henryk Wierzbowski 322,5 kg, w. lekka - Jan Sparzak - 360 kg, w. średnia - Meder 370 kg i w. ciężka - Gawrych 4-5 kg.


1969

W opracowaniu.

Henryk Wierzbowski