5

18

28-48

Najlepsi strzelcy II LIGI GRUPY ZACHODNIEJ 1984/1985: Bogusław Pachelski (Gwardia Warszawa) 17, Zbigniew Mikołajów (AKS Górnik Niwka Sosnowiec) 12, Andrzej Tomczyk (Gwardia Warszawa) 12.

Bramki dla Zawiszy: Konrad Gabrych 9, Mariusz Modracki 7, Piotr Nowak 5, Marek Rzepka 5, Mirosław Modrzejewski 3, Paweł Straszewski 2, Franciszek Jarosz 2, Tadeusz Słomiński 2, Jarosław Kotas 2, Jerzy Sokołowski 1, Andrzej Golecki 1, Dariusz Pasieka 1, Jacek Kot 1.

Asysty: Piotr Nowak 5, Konrad Gabrych 3, Paweł Straszewski 3, Mariusz Modracki 2, Tadeusz Słomiński 2, Franciszek Jarosz 1, Jacek Kot 1, Jarosław Kotas 1, Piotr Krauze 1, Mirosław Modrzejewski 1, Marek Rzepka 1, Jerzy Sokołowski 1.

„Gazeta Pomorska" z 01.07.1985 podsumowała sezon 1984/1985 w wykonaniu Zawiszy.

Trener: Franciszek Skiba.
Asystenci: Paweł Bińkowski, Jerzy Apostel.

Piotr Nowak

Jerzy Sokołowski > (31, Tadeusz Słomiński)

Andrzej Karaś 47

Na pożegnanie sezonu - nuda”- ten tytuł relacji w „Gazecie Pomorskiej” zawierał istotę wydarzeń na boisku w Bydgoszczy. Trudno było się dziwić piłkarzom obu zespołów, że grali zachowawczo, ponieważ o nic już nie walczyli. Zaczęło się od ataków gospodarzy, ale Kot i Modracki nie wykorzystali okazji do zdobycia goli, gdy mieli przed sobą tylko bramkarza Szczecha. Widząc nieporadność miejscowych Piast zaczął poczynać sobie coraz śmielej. W 20 minucie piłkę w pole karne dośrodkował Śliz, a Jarosz w zamieszaniu niefortunnie interweniował, kierując futbolówkę do własnej bramki. Po zdobyciu prowadzenia goście mieli jeszcze jedną dobrą okazję strzelecką. Sam przed Rybińskim znalazł się Sporek, na szczęście dla bydgoszczan niebezpieczeństwo zdążył zażegnać Kwaśniewski. Niespełna 120 sekund po przerwie, po zagraniu z rzutu wolnego wykonywanego z 18 metrów, Piast prowadził już 2:0. Rybińskiego pokonał tym razem Karaś. Kolejne bramki dla gliwiczan mogli zdobyć Sporek (61 minuta) i Czernohorski (73). W 77 minucie Słomiński będący w sytuacji na sam z bramkarzem nie zdołał go pokonać. Honorowe trafienie dla Zawiszy uzyskał Rzepka po podaniu Gabrycha. Zdaniem reportera wspomnianej już gazety tylko Jacek Kot „przejawiał chęć do walki”.

Mirosław Lotka > (72, Andrzej Sala)

„Gazeta Pomorska" z 24.06.1985 o meczu Zawisza – Piast Gliwice (23.06.1985).

Tadeusz Słomiński 37

Bydgoszczanie chcąc myśleć o awansie musieli zwyciężyć w stolicy i na dodatek liczyć na potknięcie lidera Zagłębia Lubin w Gorzowie (Zagłębie zremisowało 1:1). Spotkanie drużyn czołówki ligowej tabeli przyniosło wygraną Gwardii. Stało się tak dlatego, że bydgoszczanie zmarnowali wiele okazji do zdobyci goli, a sami ułatwili zdobycie bramek piłkarzom ze stolicy. Red. Kazimierz Marcinek z „Przeglądu Sportowego” pozwolił sobie na taką ocenę: „Prawdę mówiąc, całe szczęście, że Zawisza nie znajdzie się w ekstraklasie. Z takimi obrońcami, głównie stoperami, trudno mu byłoby zagrzać tam na dłużej miejsce”. Może w potyczce w stolicy faktycznie obrońcy gości zaprezentowali się słabo, ale trudno do końca zgodzić się z opinią dziennikarza, bowiem wspomniani defensorzy występowali w kolejnych latach na boiskach ekstraklasy i radzili sobie całkiem przyzwoicie. Wspomniany dziennikarz przerósł w swoich wywodach sam siebie. Otóż we fragmencie relacji stwierdził, że w pewnym momencie pomyślał „o zawartym w szatni układzie”! Niepoważne były te wywody red. Marcinka, chociażby ze względu na fakt, że remis obu drużynom nic nie dawał! Gospodarze wystąpili w tym meczu osłabieni brakiem czterech podstawowych zawodników: bramkarza Rutkowskiego, Andrzeja Tomczyka, Krzysztofa Iwanickiego i Ryszarda Walczaka. Nie wpłynęło to negatywnie na ich postawę. Dobry występ zaliczył debiutant w bramce - 21-letni Maciej Szczęsny odnoszący w przyszłości sukcesy w innych klubach. Przegrana w Warszawie definitywnie pozbawiła szans awansu Zawiszę. „Spalili się” psychicznie” - podawała w tytule meczowej relacji „Gazeta Pomorska”.