1959

Pod koniec marca lekkoatleci Zawiszy gościli w NRD. Wraz z zawodnikami innych wojskowych klubów startowali w halowych zawodach w Berlinie. Eugeniusz Kwiatkowski zwyciężył w pchnięciu kulą - 16,85. Jerzy Kowalski z czasem 50,3 zajął 2 miejsce w biegu na 400 m. Bolesław Mroczyński był szósty w skoku wzwyż.

5 kwietnia Zdzisław Krzyszkowiak (na zdjęciu obok) wystartował w 22. biegu przełajowym o nagrodę redakcji komunistycznego francuskiego dziennika L' Humanite". Bieg uznawany za nieoficjalne mistrzostwa Europy w crossie, tradycyjnie odbył się w lasku Vincennes pod Paryżem. Po sukcesy na wymienionej trasie sięgał uprzednio m. in. Emil Zatopek - słynna czeska lokomotywa". Przed biegiem reporter ,,Żołnierza Polski Ludowej" zadawał pytane: A jak będzie w najbliższą niedzielę? Pasjonuje nas pytanie czy latający kapitan Bydgoszczy" obroni puchar zdobyty w roku ubiegłym". Zdaniem dziennikarza gazety Krzyszkowiak był dobrze przygotowany. Zajął niestety dopiero 7 miejsce, a nie 2 jak podał Wojciech Lipoński w swojej książce Srebrny Jubileusz WKS Zawisza 1946-1971". Drugi na mecie był nasz rodak Stanisław Ożóg. Wystartowało 25 zawodników z 6 państw. Zwyciężył inny Polak - Jerzy Chromik. Wyniki: 1. Jerzy Chromik 28:25,0 2. Stanisław Ożóg 28:26,0 3. Artyniuk (ZSRR) 28:33,0 7 Krzyszkowiak 28:50,0. Biegaczowi Zawiszy dał się we znaki upał, którego nie znosił, a nie dolegliwości żołądkowe jak znów błędnie podał Wojciech Lipoński. Krzyszkowiak w wywiadzie dla ,,Przeglądu Sportowego" mówił po biegu: Bałem się przez cały czas upału - jestem już takim zawodnikiem, że kiedy jest gorąco mam najgorsze przeczucia. Najlepsza temperatura, najbardziej odpowiednia dla mnie to 15 stopni. Na 6 km przechodziłem kryzys, więc trochę zostałem z tyłu i czekałem aż mi przejdzie. A kiedy nie przeszło i po 8 km musiałem przycisnąć, bo odpadłbym z czołowej grupki - doszedłem kolegów, ale wiedziałem, że więcej już nic nie zdziałam".

Również 5 kwietnia, w Inowrocławiu, odbyły się okręgowe biegi przełajowe. Oprócz Krzyszkowiaka, zabrakło małżeństwa Żbikowskich, a także Jochmana i Krefta. Zwycięstwa z Zawiszy odnieśli: 800 m juniorek - Dzięgielewska, 800 m seniorek - Karolina Łukaszczyk (2:30,6), 1500 m juniorów - Dobryndt (4:29,4), 2000 m seniorów - Ryszard Szczepański (4:57,6), 4000 m seniorów - Wacław Ziółkowski (11:05,0). W punktacji drużynowej kobiet zwyciężył MKS Grudziądz - 36 punktów, przed Zawiszą - 28. Wśród mężczyzn wygrał Zawisza - 273 punkty, wyprzedzając Kujawiaka Włocławek - 97.

Po raz trzeci z rzędu krajowe mistrzostwa w biegach przełajowych odbyły się w Skarżysku-Kamiennej. Po raz drugi w historii całe podium za bieg na dystansie 3000 metrów zajęli lekkoatleci bydgoskiego Zawiszy. Ponadto 19 kwietnia czwartą pozycję na wymienionym dystansie wywalczył Alojzy Graj.

3000 m: 1. Marian Jochman 9:03,0 2. Jerzy Bruszkowski 9:07,6 3. Wacław Ziółkowski 9:08,2

26 kwietnia odbył się tradycyjny bieg o puchar Ilustrowanego Kuriera Polskiego". Prasa podkreślała: Mieszkańcy stolicy Pomorza stawili się w niedzielę na stadionie Zawiszy w nienotowanym dotychczas komplecie". 10000 kibiców miało kogo dopingować, bo w zorganizowanym po raz dziewiąty biegu, doskonale spisał się Marian Jochman. Zaraz po starcie resztę stawki pozostawiła poza sobą trójka zawodników: Zimny, Ożóg i Jochman. Reporter Gazety Pomorskiej" bardzo obrazo przedstawił decydujące momenty biegu: Na stadion pierwszy wbiegł Zimny mając około 30 m przewagi nad Ożogiem i ok. 50 m wyprzedzał Jochmana. Spontaniczny doping sprowokował jednak Jochmana do porywającego finiszu. Bydgoszczanin minął Ożoga, lecz nie udało się mu wywalczyć pierwszego miejsca. Ostatecznie więc zwyciężył Zimny (Lechia) przed Jochmanem (Zawisza) i Ożogiem (Wawel)".  Wśród kobiet o miłą niespodziankę postarała się zawiszanka Karolina Łukaszczyk, która wygrała. Poza wymienionymi biegami przełajowymi na stadionie rozegrano kilka innych biegów. Wyniki:

Bieg przełajowy około 900 m kobiet: 1. Karolna Łukaszczyk (Zawisza) 3:17,0 2. Stanela (LZS Łysica) 3:17,4 3. Gołębiowska (LZS) 3:17,6

Bieg przełajowy ponad 4000 m mężczyzn: 1. Kazimierz Zimny (Lechia Gdańsk) 10:38,2 2. Marian Jochman (Zawisza) 10:39,6 3. Kazimierz Ożóg (Wawel Kraków) 10:40,8 4. Żbikowski (Budowlani Bydgoszcz) 11:01.2

Inne wyniki: 1000 m juniorów - 1. Benecki (Zawisza - 2:41,0), 1000 m seniorów - 1. Witold Baran (Stal Mielec-  2:28,2) 2. Roman Kreft (Zawisza - 2:29,2).

W dniach 16-17 maja stadion Zawiszy był areną mistrzostw Pomorza seniorów i juniorów. Najlepszy wynik uzyskał Jerzy Kowalski, który w biegu na 200 metrów osiągnął 21,0 - czas lepszy od rekordu Polski należącego do Zdobysława Stawczyka. Rezultaty konkurencji w których czołowe lokaty zajęli lekkoatleci wojskowego klubu:

100 m: 1. Ryszard Tarnawski 10,6 2. Tadeusz Niemczyk 10,8 3. Paszkiewicz 10,9

200 m: 1. Jerzy Kowalski 21,0 2. Tadeusz Niemczyk

400 m : 1. Eugeniusz Reszczyński (Budowlani Bydgoszcz) 50,4 2. Jerzy Bruszkowski 50,7

100 m - 1. Janina Słowińska 12,2 2. Karolina Łukaszczyk 12,6

200 m - 1. Karolina Łukaszczyk 25,7 2. Felicja Murzyn (Orsztynowicz - Polonia Bydgoszcz) 26,5

80 m ppł: 1. Janina Słowińska 11,5 2. Kwiatkowska (Zawisza) 12,4

Rzut dyskiem: 1. Janina Szczerbowska 39,95

Sztafeta 4x100 metrów: 1. Budowlani Bydgoszcz 51,2 2. Zawisza 51,3

30 i 31 maja stadion Zawiszy był miejscem, lekkoatletycznego trójmeczu Bydgoszcz - Gdańsk - Koszalin. Rywalizacja drużynowa zakończyła się w wymienionej kolejności. W konkurencjach kobiecych gospodarze stracili sporo punktów, z uwagi na start nie dwóch, a jednej zawodniczki. Spikerem zawodów był... trener Zawiszy Mućko. Bolesław Mroczyński już po raz trzeci w sezonie poprawił rekord Pomorza w skoku wzwyż osiągając 1,97 i pokonał byłego mistrza Polski Józefa Cecułę z Gdańska. Wyniki konkurencji w których lekkoatleci Zawiszy odegrali czołowe role:

100 m i 200m: 1. Ryszard Tarnawski

400 m : 1. Jerzy Kowalski 48,5

800 m: 1. Roman Kreft 1:51,3 2. Jerzy Bruszkowski 1:52,0

1500 m: 1. Marian Jochman 3:46,3 2. Sobczak

3000 m: 1. Wacław Ziółkowski 2. Jerzy Mathias 3. Makowski (Gdańsk)

110 m ppł: 1. Z. Kruszyński 2. T. Niemczyk 15,1

400 m ppł: 1. Bogdan Kłoda 56,0

Pchnięcie kulą: 1. Eugeniusz Kwiatkowski 16,52 2. Józef Auksztulewicz 15,90

Rzut dyskiem: 1. Józef Auksztulewicz 46,28 2. Dobrodziej (Gdańsk)

rzut młotem: 1 Alfons Niklas 59,53 2 Pasiński 57,55

Skok wzwyż: 1. Bolesław Mroczyński 1,97 (rek. Pomorza - na zdjęciu obok podczas rekordowego skoku) 2 Józef Cecuła (Gdańsk) 1,94

Skok o tyczce: 1. Andrzej Krzesiński (Gdańsk) 4,20 2. Bogdan Byner 4,00

Skok w dal: 1. Zbigniew Kropidłowski (Gdańsk) 7,22 2. Ryszard Tarnawski 7,08

Trójskok: 1. Waldemar Harmel 14,55

Kobiety - 200m: 1 Karolina Łukaszczyk 25,9

W dniach 6 i 7 czerwca stadion Zawiszy był areną dzielnicowych mistrzostw Polski, w których wzięli udział zawodnicy z Gdańska, Koszalina, Olsztyna i Bydgoszczy. „Przegląd Sportowy" relację z pierwszego dnia zawodów opatrzył tytułem: Na mistrzostwach dzielnicowych najsilniejszy był... wiatr". W tych trudnych warunkach, gdzie na przykład sprinterzy biegli pod wiatr, dochodzący do 5 metrów na sekundę, zwycięstwa dla Zawiszy wywalczyli:

4X100 m - Zawisza 50,5

Drugi dzień zawodów w Bydgoszczy „Przegląd Sportowy" skomentował nawet w tytule: Upał i zła organizacja obniżyły wyniki w Bydgoszczy". Dziennikarz Witold Duński zarzucał organizatorom, że źle ułożyli program mistrzostw drugiego. Zawody trwały za długo (od 15:30 do 20:30), zbyt długie były również przerwy między poszczególnymi konkurencjami, co przy 35-stopniowym upale mocno wpłynęło na samopoczucie lekkoatletów i wyniki. Bogdan Byner zajął 3 miejsce w skoku o tyczce, poprawił jednak rekord okręgu, osiągając wysokość 4,03. Oto zwycięzcy z Zawiszy:

80 m ppł: Janina Słowińska 11,7

W dniach 21-23 sierpnia w  Gdańsku na stadionie BKS Lechia odbyły się 35. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce. Cztery tytuły zdobyli zawodnicy Zawiszy.

400 m: 1. Jerzy Kowalski 47,6 2. Edward Bożek (Górnik Zabrze) 48,2 3. Zygmunt Czapracki (Warta Poznań) 48,5

1500 m: 1. Marian Jochman 3:45,7

5000 m: 1. Zdzisław Krzyszkowiak 14:20,0

400 m: 1. Karolina Łukaszczyk 57,4

17 listopada, o godz. 17:00, w hali szkoły podstawowej nr 15 na Osiedlu Leśnym, spotkali się lekkoatleci Zawiszy. Celem spotkania było wytyczenie planu przygotowań do zbliżającego się roku olimpijskiego. Klub zapraszał również wszystkich sympatyków i chcących uprawiać lekką atletykę.