1953-1954

1953

28 czerwca zakończyły się w Gdańsku wioślarskie regaty o Puchar Bałtyku. Drużynowy triumf odniósł OWKS Bydgoszcz, przed Kolejarzem Gdańsk i Unią Kruszwica. W głównym wyścigu o Puchar Bałtyku, w którym startowały ósemki, wojskowi ponieśli jednak porażkę z kruszwicką Unią.

W dniach 25 i 26 lipca 1953 r. odbyły się na torze regatowym w Łęgnowie mistrzostwa okręgu. Wioślarze OWKS Bydgoszcz zdobyli trzy tytuły mistrzowskie. W wyścigu ósemek pierwsza linię mety osiągnęła osada wojskowych, jednak za zboczenie z toru została zdyskwalifikowana. W tej sytuacji tytuł przypadł zawodnikom Unii Kruszwica. Zawody były nielicznie obsadzone. W konkurencji czwórek bez sternika osada OWKS zwyciężyła... walkowerem, ponieważ Kolejarz Grudziądz nie stanął na starcie. Wyniki z udziałem OWKS Bydgoszcz:

Jedynki: 1. Benedykt Augustyniak (OWKS) 7:21,2 2. Kowalski (Budowlani Toruń) 7:26,2

Dwójki bez sternika: 1. OWKS (Domiński, Błażejewski) 7:18,0

Czwórki: 1. Spójnia Chełmno 6:19, 5 2. OWKS 6:24,4 3. Spójnia Barcin 6:31,0

Czwórki bez sternika: 1. OWKS

Czwórki wagi lekkiej: 1. Stal Bydgoszcz 6:37,0 2. Stal II Bydgoszcz 6:40,0 3. OWKS 6:43,0

Ósemki: 1. Unia Kruszwica 5:44,4. OWKS - dyskwalifikacja.

1954

Zawody o tytuły najlepszych w kraju odbyły się od 29 lipca do 3 sierpnia w Kruszwicy. Mistrzostwo Polski dla wojskowego klubu z Bydgoszczy zdobyli: czwórka ze sternikiem (Zygmunt Knopp, Mieczysław Pinkowski, Benedykt Augustyniak, Franciszek Jezierski - ster. Edmund Błażejewski) i ósemka (Stefan Cichecki, Wacław Kardach, Kazimierz Matelski, Zygmunt Knopp, Mieczysław Pinkowski, Benedykt Augustyniak, Franciszek Jezierski, Edmund Joppek - ster. Edmund Błażejewski).

Mistrzowska osada (ósemka) OWKS Bydgoszcz w Kruszwicy. Od lewej stoją: Zygmunt Knopp, Benedykt Augustyniak, Wacław Kardach, Kazimierz Matelski, trener Bernard Ormanowski, nierozpoznany (widoczna głowa), Mieczysław Pinkowski, Franciszek Jezierski, Stefan Cichecki, Edmund Joppek. Z dołu siedzi sternik Edmund Błażejewski.