1946-1950

1948

1948 rok przebiegał w kraju na organizowaniu akcji masowej nauki pływania. Akcje nadzorowały Wojewódzkie Komitety Społeczne, a organizował naukę Główny Urząd Kultury Fizycznej (GUKF). W drugiej z masowych akcji nauki pływania (od 1 czerwca do 15 września) w kursach wzięło udział w całym kraju 101215 mężczyzn i kobiet, natomiast w próbach sprawności pływackiej 173737 przedstawicieli obu płci. Naukę pływania przeprowadzono w 14 miastach wojewódzkich i 190 powiatach. W klasyfikacji województw, która brała pod uwagę ilość uczestników w kursach w stosunku do ilości mieszkańców, wygrało woj. pomorskie - 2,45 procenta! Ostatnią lokatę zajęło woj. rzeszowskie 0,28.

W sierpniu odbyły się w Warszawie mistrzostwa Wojsk Lądowych w pływaniu i skokach do wody. Świetnie spisał się reprezentant OW Bydgoszcz por. Mieczysław Piechota, który obronił tytuł mistrzowski w skokach do wody. W tej samej konkurencji ppor. Doliński był czwarty, a ppor. Elsner piąty. Bydgoszcz okazała się najlepsza drużynowo w skokach do wody, wyprzedzając Poznań i Wrocław.

Skoki do wody indywidualnie: 1. Mieczysław Piechota (Bydgoszcz) 17,44 pkt, 2. por. Skrobecki (Poznań), 3. por. Majewski (Poznań), 4. ppor. Doliński (Bydgoszcz), 5. ppor. Elsner (Bydgoszcz).

Najlepszym pływakiem w ekipie Bydgoszczy był ppor. Owdziej. Wymieniony zajął 2. miejsce na 100 m st. klasycznym za ppor. Markiewiczem (Lublin). Ponadto uplasował się na trzeciej pozycji w wyścigu na 50 metrów w umundurowaniu! W tej ostatniej konkurencji na 2. miejscu do mety dopłynął ppor. Gocyła. W 1948 r. 50 metrów w umundurowaniu było konkurencją jedynie dla kadry, a ponadto dokonano kolejnej zmiany, która dotyczyła ekwipunku. Zawodnicy płynęli w letnim umundurowaniu, buty mieli zatknięte za pasem (podobnie ładownice), a przez plecy przewieszony był karabin z bagnetem. Dodatkowo na głowę założyli maski przeciwgazowe. Regulamin stanowił, że nie mogli zamoczyć pochłaniacza. Zwyciężył chor. Bodzioch (Poznań), który na 100 m st. klasycznym zajął trzecią lokatę. W sztafecie 3x100 m st. zmiennym Bydgoszcz była trzecia. Wygrał Poznań przed Lublinem.W punktacji ogólnej czołówka drużyn w rywalizacji kadry przedstawiała się następująco: 1. Poznań 112,81 pkt, 2. Bydgoszcz 96,80, 3. Kraków 51,20.

W zawodach służby czynnej Bydgoszcz sukcesów nie odniosła.