Lekkoatletyka - 1970

Trenerzy II klasy mieli nadzór nad następującymi grupami: Józef Auksztulewicz - dysk kobiet i mężczyzn, Ryszard Patelka - oszczep kobiet i mężczyzn, Jerzy Maciukiewicz - sprint i płotki juniorów oraz Krystyna Niemczyk - grupa dziewcząt i grupa ogólnorozwojowa dziewcząt. Siedmiu instruktorów prowadziło: Teresa Ciepły (na zdjęciu obok) - grupa wyczynowa juniorek, Jerzy Kowalski - sprint, płotki, Wacław Ziółkowski - biegi średnie kobiet, Roman Dakiniewicz - skok o tyczce, trójskok, skok w dal, Olgierd Ciepły - młot, Jerzy Mathias - biegi średnie, biegi długodystansowe juniorów. Jeden z instruktorów - Czesław Kruszyński wykonywał swoje obowiązki tylko do 3 września (miał pod opieką skok wzwyż). Dodatkowo trener II klasy Kazimierz Maciukiewicz i nauczyciel WF Janina Przychoda prowadzili grupę ogólnorozwojową dziewcząt. W klubie myślano nad przyszłością. Nawiązano współpracę z bydgoskimi szkołami. Przy Technikum Mechanicznym utworzone zostały klasy sportowe i zaangażowano nauczycieli przychylnych dla działalności WKS Zawisza, a utalentowaną młodzież objęto szerszą opieką.

W dniach 25-27 lipca w Krakowie odbyły się mistrzostwa Wojska Polskiego. 10 tytułów najlepszych w armii zdobyli zawodnicy WKS Zawisza. Mieczysław Wąsik zwyciężył aż w dwóch biegach - na 200 i 400 metrów! W pchnięciu kulą mężczyzn bydgoszczanie zajęli całe podium, a Tadeusz Sadza, który wygrał w tej konkurencji, w rzucie dyskiem zdobył brązowy medal! Po dwa medale wywalczyli jeszcze: Irena Sosnowska - pierwsza w dysku i druga w kuli, Zenon Szordykowski - mistrz na 800 m i trzeci w biegu na 400 m oraz zawodniczki brązowej" sztafety 4x100 m:  Krystyna Landemesser - 1 w biegu przez płotki, Danuta Brzozowska - trzecia na 100 m, Gabriela Makowska - trzecia w skoku w dal. Wyniki z udziałem bydgoszczan:

Kobiety:

100 m: 3. Danuta Brzozowska 12,7

400 m: 2. Teresa Skowrońska 60,6

800 m: 1. Helena Czerwczak 2:20,0

100 m ppł: 1. Krystyna Landemesser 16,0

Sztafeta 4x100 m: 3. Zawisza (Anna Grudzińska, Gabriela Makowska, Danuta Brzozowska, Krystyna Landemesser) 50,5

1500 m: 1. Witold Baran 3:50,8

Sztafeta 4x100 m: 1. Zawisza (Marian Zalewski, Tadeusz Szczepański, Mirosław Muzolf, Henryk Marach) 41,9

3000 m z przeszk.: 1. Edward Szklarczyk 8:59,6

400 m ppł: 2. Mirosław Jankowski 53,1 3. Eugeniusz Predela 53,8

Skok wzwyż: 3. Krzysztof Przybyła 1,94

Rzut dyskiem: 3. Tadeusz Sadza 51,70

Pchnięcie kulą: 1. Tadeusz Sadza 18,01 2. Jan Gliniewicz 15,26 3 .Stanisław Wołodko 14,79

Rzut oszczepem: 1. Wiesław Sierański 70,94

Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce były rozgrywane od 6 do 9 sierpnia w  Warszawie na stadionie Skry. Złote medale dla Zawiszy zdobylli:

4x400 m: 1. Zawisza (Mirosław Jankowski, Mieczysław Wąsik, Waldemar Korycki, Zenon Szordykowski) 3:10,9

Rzut dyskiem: 1. Zenon Begier 57,66 (na zdjęciu obok)

Dziesięciobój: 1. Tadeusz Janczenko 7803 pkt

Brązowe medale wywalczyli:

800 m: 3 Kazimierz Wardak 1:47,5

3000 m z przeszk.: 1 Tadeusz Zieliński (Energetyk Poznań) 8:34,4 2 Józef Rębacz (ŁKS Łódź)  8:34,6 3 Edward Szklarczyk 8:34,8

Pchnięcie kulą: 3. Tadeusz Sadza 18,28

Rzut oszczepem: 3. Wiesław Sierański 77,60

Tytuł mistrzowski wśród juniorów zdobył dyskobol Stanisław Wołodko (52,12), który ponadto wywalczył w swojej kategorii wiekowej 3 miejsce w Polsce w pchnięciu kulą. Srebrny medal wśród juniorów był udziałem Krzysztofa Przybyły w skoku wzwyż (2,00). Na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej najlepszym młodzikiem w kraju został Ryszard Gerlach w skoku o tyczce wynikiem 3,30.

W pozycji wydanej przez klub Osiągnięcia sportowe 1970 - WKS Zawisza" podsumowano również działalność sekcji lekkiej atletyki. Dostrzegano nie tylko pozytywy, ale również problemy, którymi należało się zająć. Napisano m. in.: Z przyjemnością odnotować należy fakt utrzymania czołowej pozycji sekcji w kraju. Przy tak bezwzględnej rywalizacji o wyniki, zarząd sekcji, trenerzy i zawodnicy stanęli na wysokości zadania i odparli atak na swoje pozycje. Sekcja nie myśli kapitulować - mało, nakreśla plany na coraz lepsze wyniki., lepszą pozycję w kraju. Możemy być dumni z ich startów w 1970 roku. Większość konkurencji sportowych uzyskało szereg cennych sukcesów. Piętą Achillesową sekcji są i były konkurencje: skok o tyczce, w dal, trójskok i wzwyż, a także jeszcze niedostateczny poziom seniorek i juniorek w skali ogólnokrajowej. Zarząd sekcji i szkoleniowcy winni więcej uwagi poświęcić tym właśnie problemom".