1960: Zawisza - Polonia Warszawa


ZAWISZA Bydgoszcz

Trener: Kristóf Scharle (Węgry).
Kierownik drużyny: Czesław Brzechwa.

 

 

Kristóf Scharle

II liga Grupa Północ - 20 kolejka
Bydgoszcz - Stadion Wojska Polskiego, Al. 1 - Maja


Niedziela, 09.10.1960 - godz. 11:30

około 7 000

2 - 1 (1 - 0)

 

 

   

Józef Mazur (Kielce)

 

 

 

 

 


Polonia Warszawa
 

Trener: Edward Brzozowski.
Kierownik drużyny: ?

 

Henryk Rosiński
Zbigniew Kremplewski
Zbigniew Kwiatkowski
Stanisław Jarząbek
Arkadiusz Bieńkowski
Jan Góral
Bronisław Waligóra
Kazimierz Frąckiewicz
Lech Pudłowski
Zygmunt Marciniak
Józef Rembecki

 

B. Waligóra 22

K. Frąckiewicz 46

 

1-0

2-0

2-1

 

 

A. Chomiczuk 60 głową

Po tym zwycięskim spotkaniu „wojskowi” zapewnili sobie awans do ekstraklasy!  Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Goście broniący się przed spadkiem zagrali niezwykle ambitnie, a w 89 minucie mieli szansę doprowadzić do wyrównania. Prowadzenie uzyskał Zawisza w 22 minucie. Na indywidualną akcję zdecydował się Marciniak, dośrodkował do Waligóry, a ten plasowanym strzałem pokonał bramkarza. Tuż po zmianie stron na uderzenie  z około 20 metrów zdecydował się Frąckiewicz. Golkiper gości - Kamiński niby złapał piłkę, ale wypadła mu ona z rąk i wpadła do siatki. Po tej niefortunnej interwencji bramkarz Polonii został zmieniony. Piłkarze ze stolicy po przetrzymaniu naporu gospodarzy ruszyli do ataku.  W 60 minucie przy biernej postawie bydgoskich defensorów, Chomiczuk głową zdobył kontaktowego gola. Niespodziewanie już do końca meczu  Polonia miała  przewagę i więcej okazji strzeleckich, chociaż swoje sytuacje mieli także bydgoszczanie. W 75 minucie Pudłowski z dwóch metrów nie trafił do pustej bramki, a w 77 minucie arbiter nie uznał gola prawidłowo uzyskanego przez Frąckiewicza.  W Zawiszy wyróżnili się: bramkarz Rosiński, Góral, Marciniak i Frąckiewicz. Nieważny był styl wygranej z Polonią, istotną sprawą w tym momencie był pierwszy historyczny awans. Po końcowym gwizdku sędziego piłkarze „wojskowych” padli sobie w objęcia. Trener Scharle był w radosnym uniesieniu podrzucany przez zawodników Zawiszy. Na trybunach pojawiły się transparenty, witające nowego pierwszoligowca. Kilkuset kibiców wbiegło na murawę, chcąc z bliska dzielić się radością z drużyną. Kristóf Scharle dał do spalenia kapelusz, który często nosił. Węgierski szkoleniowiec oświadczył, że tak uczyni, gdy zespół wywalczy awans. Spalenia nakrycia głowy dokonano na środku boiska. Nad stadionem rozbłysły wystrzelone różnokolorowe race. Kilka samolotów sportowych pojawiło się nad obiektem wojskowego klubu, zataczając nad nim symboliczne koła. Węgierski szkoleniowiec był wyraźnie wzruszony, zwłaszcza w momencie, gdy orkiestra wojskowa zagrała „Sto lat". Przemówienie wygłosił i osobiście złożył piłkarzom gratulacje dowódca POW gen. Zygmunt Huszcza.

     
 
   

Włodzimierz Kamiński
Andrzej Śliwa
Leonard Szczawiński
Wojciech Szczepaniak
Zbigniew Czop
Zdzisław Wspaniały
Mieczysław Koper
Janusz Dudek
Andrzej Chomiczuk
Henryk Mrowiec
Bogdan Kowalski

Zmiany:

Włodzimierz Kamiński > (47, Ryszard Redliński)

 

„Gazeta Pomorska” z 10.10.1960 o meczu Zawisza – Polonia Warszawa (09.10.1960).

„Przegląd Sportowy” z 10.10.1960 o meczu Zawisza – Polonia Warszawa (09.10.1960) i awansie bydgoskiej drużyny do ekstraklasy.

 „Żołnierz Polski Ludowej” z 11.10.1960 o meczu Zawisza – Polonia Warszawa (09.10.1960).

„Żołnierz Polski Ludowej” z 11.10.1960 o awansie drużyny Zawiszy.

Trener Scharle podrzucany przez zawodników Zawiszy.


 
Na zdjęciu od lewej: Lech Pudłowski, Jan Góral, Józef Rembecki, ppłk Tadeusz Krzyśko, Zbigniew Kremplewski, Arkadiusz Bieńkowski, Bronisław Waligóra, Zygmunt Marciniak, Henryk Rosiński, Zbigniew Kwiatkowski, Stanisław Jarząbek, Kazimierz Frąckiewicz. W przysiadzie trener Scharle.
 

Od lewej stoją: Antoni Bednarek (z-ca przewodniczącego sekcji piłki nożnej ds. organizacyjnych), Czesław Brzechwa (kierownik drużyny), Henryk Rosiński, Józef Rembecki, Hubert Fiałkowski, Zbigniew Kwiatkowski, Bronisław Waligóra, Jerzy Sułkowski, Lech Pudłowski, Edmund Rychlewicz, Stanisław Jarząbek, Tadeusz Krzyśko (przewodniczący sekcji piłki nożnej), Wawrzyniec Krupczak (tłumacz trenera Scharle). Klęczą od lewej: Kristóf Scharle, Włodzimierz Grembocki, Arkadiusz Bieńkowski, Zbigniew Kremplewski, Zygmunt Marciniak, Jan Góral, Kazimierz Frąckiewicz.

 „Ilustrowany Kurier Polski” z 11 października 1960 roku pisał o awansie piłkarzy Zawiszy do ekstraklasy.