1977/1978: Zawisza - Legia Warszawa

 

ZAWISZA
Bydgoszcz

Trener: Wiesław Gałkowski.
Kierownik drużyny: Czesław Brzechwa.

 

 

Wiesław Gałkowski

I liga (ekstraklasa) - 6 kolejka
Bydgoszcz - Stadion Wojska Polskiego, Al. 1 - Maja

Sobota, 27.08.1977 - godz. 17:00

40 000 (w tym kibice Legii)

1 - 0 (0 - 0)

Jan Marchewka  

 Waldemar Tumiński 

Krzysztof Lasoń 

Stanisław Sobczyński 52

Marian Środecki (Wrocław)

Legia Warszawa

Trener: Andrzej Strejlau.
Kierownik drużyny: Czesław Ciupa.

 

 

Andrzej Strejlau

 

Jan Rudziński
Henryk Holewa
Jerzy Szczeszak
Stefan Majewski
Jan Marchewka
Jan Stypułkowski
Krzysztof Surlit
Mieczysław Cirkowski
Andrzej Jędrzejczak
Adam Kuryło
Sławomir Klimaszewski

Zmiany:

Adam Kuryło > (66, Jacek Sierant)

Krzysztof Surlit 49

1-0

 

Debiut w Zawiszy: Andrzej Jędrzejczak. Z szumnych zapowiedzi bydgoskiej prasy w rodzaju: „Kazimierz Deyna poprowadzi Legię” nic nie wyszło. Legia zagrała bez Deyny, który był niedysponowany po meczu reprezentacji z Austrią. Ze względu na urazy w Bydgoszczy nie wystąpili również Lesław Ćmikiewicz i Tadeusz Cypka. Z kolei trener Gałkowski miał dylemat na kogo postawić w bramce. Brończyk, który zawinił przy utracie drugiego gola w meczu z krakowską Wisłą, nie był już pewniakiem. Ostatecznie szkoleniowiec gospodarzy zdecydował, że zagra Rudziński. Kontuzję leczył Nuckowski. Piłkarze Zawiszy, aby lepiej poznać rywala obserwowali spotkanie Legii z Panathinaikosem Ateny, rozegrane w środę, kilka dni przed ligową potyczką z bydgoszczanami. Bydgoszczanie odnieśli niespodziewane zwycięstwo nad czwartym zespołem ekstraklasy. Była to tym cenniejsza wygrana, bo odniesiona po raz pierwszy w historii, dopiero w 9 meczu między oboma zespołami. Do przerwy goście grali asekuracyjnie, stosując pressing, który utrudniał poczynania gospodarzom. Już w 7 minucie przyszły selekcjoner reprezentacji Polski - Franciszek Smuda wspólnie z Tumińskim nieprzepisowo powstrzymali Kuryłę i sędzia podyktował „jedenastkę”. Holewa z rzutu karnego trafił jednak w słupek! W 13 minucie po rzucie wolnym tego samego zawodnika głową strzelał Surlit, ale Sobieski obronił. W 27 minucie z wolnego uderzał świetnie przy słupku Jędrzejczak, lecz i tym razem golkiper przyjezdnych nie dał się pokonać. Później po błędach Smudy i Sobieskiego pustą bramkę miał przed sobą Stypułkowski, nie zdołał jednak opanować piłki. W 49 minucie padło rozstrzygnięcie. Surlit zdobył bramkę z bliskiej odległości po zagraniu Holewy prawie ze środka boiska. Goście przez kwadrans zrezygnowali z defensywy, dążąc do wyrównania, jednak ich akcje kończyły się na bydgoskiej defensywie. Nie umiejąc sobie poradzić z trudną sytuacją, zaczęli grać za ostro. W 52 minucie Kuryło sfaulował Sobczyńskiego, a ten nie czekając na reakcję sędziego, uderzył napastnika Zawiszy w twarz. Arbiter usunął legionistę z boiska, a goście grając w osłabieniu szybko zaczęli tracić siły. Przyjezdni mogli zdobyć jednego gola, gdy w 62 minucie piłka po strzale Barana trafiła w słupek.  Z bydgoszczan strzelali jeszcze: Holewa (z rzutu wolnego) - obronił Sobieski oraz niecelnie Surlit. „Całemu zespołowi Zawiszy należą się brawa za wspaniałą walkę i za to, że zachował spokój do ostatniego gwizdka, nie dając się sprowokować przeciwnikowi, który niezbyt godnie zachowywał się na boisku” - stwierdził dziennikarz „Gazety Pomorskiej”.


     
 
     

Krzysztof Sobieski
Adam Topolski
Franciszek Smuda
Waldemar Tumiński
Stanisław Sobczyński
Janusz Baran
Krzysztof Lasoń
Zbigniew Kakietek
Jerzy Banaszak
Tadeusz Nowak
Marek Kusto

Zmiany:

Franciszek Smuda > (46, Bogdan Kwapisz)

 

Zawisza w sezonie 1977/1978 w ekstraklasie grał zawsze przy pełnych trybunach. Tutaj drużyna bydgoska wybiega na mecz z Legią Warszawa. Od prawej: Jan Rudziński, Jan Stypułkowski, Stefan Majewski, Krzysztof Surlit, Jerzy Szczeszak, Jan Marchewka, Henryk Holewa, Sławomir Klimaszewski (za Holewą), Adam Kuryło, Mieczysław Cirkowski (za Kuryłą), Andrzej Jędrzejczak.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Powitanie kapitanów, z lewej Jan Stypułkowski. Między kapitanami sędzia główny Marian Środecki z Wrocławia.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Jan Marchewka (nr 4) walczy o piłkę z zawodnikiem Legii. Z prawej (w głębi zdjęcia) Krzysztof Surlit. 

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Zawodnicy Zawiszy (w koszulkach z pasem) w ataku na bramkę Legii. Od lewej kolejno: Adam Kuryło, Jerzy Szczeszak, Krzysztof Surlit.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Z lewej zdobywca zwycięskiej bramki Krzysztof Surlit.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Alarm pod bramką drużyny ze stolicy. W efektownej paradzie bramkarz Krzysztof Sobieski. Między nim a sędzią widoczny Adam Kuryło. Blisko piłki Sławomir Klimaszewski (w koszulce z pasem). Pierwszy z prawej: Stefan Majewski.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Zawodnicy Zawiszy w koszulkach z pasem. W centrum zdjęcia zdobywca zwycięskiej bramki Krzysztof Surilt. Pierwszy z prawej: Jan Marchewka.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Adam Kuryło (nr 10) powstrzymywany przez obrońców Legii.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Z tyłu zawodnicy bydgoscy: Jan Stypułkowski (z lewej) i Henryk Holewa. Na pierwszym planie o piłkę walczy chyba Mieczysław Cirkowski (trudny do rozpoznania, bo ma pochyloną sylwetkę).

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). Bramkarz Krzysztof Sobieski łapie piłkę. Przy bramkarzu Stefan Majewski (nr 5 na spodenkach), a za nim zasłonięty Adam Kuryło (10 na spodenkach). Obok Kuryły Franciszek Smuda. Pierwszy z prawej Tadeusz Nowak.

Zawisza Legia Warszawa 1:0 (27.08.1977). W wyskoku Krzysztof Surlit (nr 7), a obok niego dwaj inni piłkarze Zawiszy Andrzej Jędrzejczak (nr 9 na spodenkach) i Sławomir Klimaszewski (11, tyłem). Pierwszy z lewej Adam Kuryło. 

„Gazeta Pomorska" z 29.08.1977 o meczu Zawisza – Legia Warszawa (27.08.1977).