Artykuły

1963 rok

8 marca 1963 roku w pawilonie sportowym Zawiszy rozpoczął się turniej półfinałowy drużyn siedmioosobowych o wejście do I ligi. Piłkarze ręczni Zawiszy spisali się świetnie.

08.03.1963: Zawisza Pogoń Szczecin 29:16

08.03.1963: AZS Gdańsk AZS Olsztyn 17:15

09.03.1963: Zawisza AZS Gdańsk 16:12 (7:6)

Bramki: Mach 5, Góralski 4, Zygmunt Weigt 3 - Lubieniewski 5.

09.03.1963: AZS Olsztyn Pogoń Szczecin 31:19 (14:7)

Bramki: Gołębiewski 12 - Rymaszewski 5.

10.03.1963: Zawisza AZS Olsztyn

10.03.1963: AZS Gdańsk Pogoń Szczecin

1962 rok

xxxx

1961 rok

Piłkarze ręczni Zawiszy, którzy pierwszą rundę zakończyli z zerowym dorobkiem punktowym, lepiej wystartowali do rewanżów. Reporter Gazety Pomorskiej" zauważył, że: odmłodzenie drużyny bydgoskiej wyszło jej tylko na dobre". 9 kwietnia wojskowi pokonali czołowy zespół I ligi -  Rafamet Kuźnia Raciborska.

Runda rewanżowa:

09.04.1961. 11:00. Stadion Wojska Polskiego: Zawisza - Rafamet Kuźnia Raciborska 13:10 (5:7) Hrynkiewicz 4, Trykowski 2, Zygmunt Weigt 2, Steinke 2, Kwiatkowski 2, Cebula - Pchałek 6, Jacek 2, Palej 2.

Do przerwy, postawa jaką zaprezentowali bydgoszczanie nie zapowiadała wygranej. Błędy popełniane w obronie wykorzystywał przede wszystkim ich skuteczny zawodnik - Pchałek. W drugiej połowie na boisku się zmieniło - to goście byli słabi w defensywie i pozwalali na szybką grę „na kole" zespołowi Zawiszy.

23.04.1961. 11:30. Stadion Wojska Polskiego: Zawisza - AKS Chorzów 11:14 (6:7) Trykowski 5, Mach 2, Waśkowski 2, Hrynkiewicz, Cebula - M. Truchan 4, Thil 3, Orzażewski 3, Michał Truchan 2, Dudek, A. Truchan.

Zawisza wystąpił bez kapitana drużyny Weigta, który w tym samym dniu z drużyną koszykarzy wojskowego klubu grał we Wrocławiu mecz o wejście do I ligi. Jego brak był odczuwalny. Do 55 minuty gra była wyrównana, dopiero w końcówce goście kierowani przez doświadczonego Thila, zapewnili sobie wygraną.

21.05.1961. 10:30. Stadion Wojska Polskiego: Zawisza - Budowlani Groszowice 13:18 (9:8) Zygmunt Weigt 3, Kwiatkowski 3, Trykowski 3, Steinke 2, Mach, Cebula - Kondziela 9, Zbilut 5.

Bydgoszczanie prowadzili już 6:2, a na przerwę schodzili z jednobramkową przewagą. Dobra gra wojskowych bramkarzy nie pomogła, wobec słabej postawy obrońców.

11.06.1961: Zawisza - AZS Katowice 9:16 (4:7) Steinke 3, Hrynkiewicz 3, Łybek 2, Cebula - Sowa 5

Juniorzy Zawiszy zajęli 4 miejsce w mistrzostwach okręgu. Rozegrali 8 spotkań, z których 2 wygrali, 1 zremisowali i ponieśli 5 porażek. 5 czerwca opublikowano w prasie tabelę końcową: 1. SKS Mechanik Inowrocław (5 meczów, 14 punktów, bramki: 89-47) 2. SKS Włocławek 11 pkt 3. MKS Bydgoszcz 4. Zawisza Bydgoszcz (8 meczów, 5 punktów, bramki: 48:84) 5. Unia Wąbrzeźno 3 pkt.

8 października rozpoczęły się rozgrywki A klasy w piłce ręcznej 7-osobowej. Już na wstępie prasa apelowała, aby na mistrzowskie spotkania nie wyznaczać sędziów, którzy byli jednocześnie trenerami zespołów biorących udział w lidze! Apel był słuszny, bo przecież mogło dojść do stronniczego sędziowania. Zawisza na inaugurację rozgromił Unię Wąbrzeźno 45:14. Wynik z pewnością ciekawy, ale jeszcze bardziej interesujące wydaje się być miejsce spotkania - korty przy ul. Nowogrodzkiej 3.

A klasa (piłka ręczna 7-osobowa):

08.10.1961. 13:00. Korty ul. Nowogrodzka 3: Zawisza - Unia Wąbrzeźno 45:14 (27:5)

22.10.1961: Włocławianka - Zawisza 12:22

Liga juniorów (piłka ręczna 7-osobowa):

08.10.1961. 11:00. Korty ul. Nowogrodzka 3: Zawisza - MKS Grudziądz 12:8 (7:4)

15.10.1961. 12:00. Boisko szkolne ul. Staszica: MKS Bydgoszcz - Zawisza 8:8 (5:3) Klimczak 3, Rowiński 2, Lewanda, Laskowski, Krajewski - Borsuk 2, Czereszko 2, Musiał, Kociałkiewicz, Klimek, Sukowski

22.10.1961: Zawisza - MKS Włocławek 10:8 (4:4)