1964/1965: Zawisza - Ruch Chorzów

Pierwszy mecz sezonu 1964/1965

ZAWISZA
Bydgoszcz

Trener: Longin Janeczek.
Kierownik drużyny: Czesław Brzechwa.

Longin Janeczek

I liga (ekstraklasa) - 1 kolejka
Bydgoszcz - Stadion Wojska Polskiego, Al. 1 - Maja


Sobota, 15.08.1964 - godz. 18:00

ponad 10 000

3 - 2 (1 - 0)

 

 

   

Janusz Marcinkowski (Łódź)

 

Ruch Chorzów

Trener: Augustyn Dziwisz.
Kierownik drużyny: ?.

 

Augustyn Dziwisz

Edmund Rychlewicz
Waldemar Folbrycht
Jerzy Fiodorow
Kazimierz Zgoda
Ryszard Harmata
Mirosław Ziółkowski
Jerzy Sułkowski
Jan Pieszko
Bronisław Waligóra
Jerzy Krasucki
Ryszard Wesołowski

Zmiany:

 

Ryszard Wesołowski 22

Jerzy Krasucki 48

 

Jerzy Krasucki 65

1-0

2-0

2-1

3-1

3-2

 

 

Bernard Bem 65

 

Eugeniusz Faber 76

W 22 minucie bramkarz gości Pietrek wypiąstkował piłkę po mocnym uderzeniu Pieszki. Futbolówka trafiła pod nogi Wesołowskiego, który  udokumentował przewagę bydgoszczan umieszczając piłkę w bramce. Ruch w pierwszej połowie miał tylko jedną okazję do strzelenia gola, ale w 30 minucie Bem "popisał" się niecelnym uderzeniem. W zasadzie bramkarz Zawiszy Rychlewicz nie miał szans na wykazanie się, bo gospodarze mieli inicjatywę. Po zmianie stron wojskowi zaatakowali. Dośrodkowaną piłkę wypuścił z rąk bramkarz Ruchu i w 48 minucie Krasucki trafił do siatki: 2:0 dla miejscowych! Goście nie zamierzali jednak odpuszczać i 17 minut później było tylko 2:1, a bramkę zdobył nieupilnowany przez Folbrychta Bem. Riposta Zawiszy była natychmiastowa. Po wznowieniu gry od środka na uderzenie z odległości ponad 20 metrów zdecydował się Krasucki. Bramkarz Pietrek był bezradny: 3:1 dla wojskowych! Od tego momentu przewagą miał Ruch, ale jedynie zmniejszył rozmiary porażki. Zwycięstwo Zawiszy: 3:2 stało się faktem. Najlepszymi zawodnikami wojskowych według reporterów prasowych  byli: Zgoda, Fiodorow, Ziółkowski i Pieszko.
     
 
   

Henryk Pietrek
Mieczysław Siemierski
Józef Janduda
Alojzy Łysko
Antoni Nieroba
Alojzy Gasz
Kazimierz Polok
Bernard Bem
Roman Kasprzyk
Eugeniusz Lerch
Eugeniusz Faber

Zmiany:

Henryk Pietrek > (74, Jan Barow)

Kazimierz Polok > (46, Zygmunt Maszczyk)

 

Henryk Pietrek

 

 
15.08.1964: Inauguracja I ligi w Bydgoszczy. Z lewej Edmund Rychlewicz. Bronisław Waligóra (w środku) wita kapitana Ruchu Chorzów.

 

 
Pogawędki przed meczem z piłkarzami Ruchu. Zawodnicy Zawiszy w białych strojach. Od lewej (z twarzami zwróconymi do przodu): Ryszard Harmata, Waldemar Folbrycht, Jerzy Sułkowski.

 

Przerwa w meczu z Ruchem. W białych strojach piłkarze Zawiszy. Na zdjęciu od lewej stoją: nierozpoznany, Ziółkowski, nierozpoznany pochylony, lekarz Zdzisław Gałaj, w mundurze działacz sekcji Feliks Gabara, Ryszard Harmata (widoczna część głowy), z numerem 6 ?, siedzi przodem Ryszard Wesołowski, nierozpoznany pochylony zawodnik, w ciemnym swetrze zwrócony bokiem trener Longin Janeczek. Na pierwszym planie od lewej: siedzi tyłem z numerem 10 ?, siedzi bokiem Bronisław Waligóra, stoi bokiem w ciemnym dresie Edmund Rychlewicz, siedzi Jan Pieszko.

„Gazeta Pomorska" o meczu: Zawisza – Ruch Chorzów (15.08.1964).