Szajna Andrzej Jan

 

 

 

 

Andrzej Szajna jako sędzia.

Ur. 30.09.1949 - Wrocław.

Wzrost/waga: 164/55.

Zawód: technik-elektryk. Żołnierz zawodowy.

Wychowanek Zawiszy (od 1958 roku - trener Józef Karniewicz). W 1968 r. został powołany do kadry narodowej. W 1969 r. na Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych (Kijów) zdobył swój pierwszy medal w rywalizacji międzynarodowej, zajmując trzecie miejsce  w skoku przez konia. Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata - 1974 r. (Warna), w ćwiczeniach na kółkach i drążku.

6 razy zdobywał medale w trakcie mistrzostw Europy: 1971 r. (Madryt) - srebro w skoku przez konia, brąz w ćwiczeniach na kółkach, 1973 r. (Bazylea) srebrny medal w skoku przez konia, 1975 r. (Berno)  - mistrzostwo i złoty medal w ćwiczeniach wolnych (wspólnie   z Rosjaninem Nikołajem Andrianowem). Jako pierwszy w historii na mistrzostwach wykonał podwójne salto z obrotem. W Bernie wywalczył jeszcze srebro w skoku przez konia i brąz w ćwiczeniach na drążku. 7 stycznia 1976 r. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Maria Ewert przekazała gimnastykowi list gratulacyjny od I sekretarza partii - Edwarda Gierka.  Powyższy fakt prasa wykorzystała do celów propagandowych.

Trzy razy reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich (1972 - 15. w wieloboju indywidualnym i 4. drużynowo, 1976 - 6. miejsce w wieloboju indywidualnym, 1980).

Wielokrotny mistrz Polski, a w sumie zdobył około 80 medali w rywalizacji krajowej. Wzór pracowitości. Potrafił przez rok, dwa trenować nieustannie w nieistniejącym już ośrodku gimnastycznym w Chylicach, nieopodal Piaseczna. Karierę sportową zakończył w 1984 roku. Później był sędzią gimnastyki.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i licznymi medalami wojskowymi.


 

Autograf:

 

W ćwiczeniach na koniu z łękami.

Szajna w ćwiczeniach na drążku.