1951/1952

Sezon 1951/1952

Barwy ówczesnego OWKS-u reprezentowali w kolejności wag (od muszej - poprzez kogucią, piórkową, lekką, lekkopółśrednią, półśrednią, lekkośrednią, średnią, półciężką - do ciężkiej): Tadeusz Jaworski, Z. Justka (poprzedni klub: Spójnia Tczew) - Konrad Piwoński (poprzedni klub:  Pomorzanin Toruń), Sylwester - Edward Stachowicz (poprzedni klub: Pogoń (Kolejarz) Szczecin) - Misiorek - Kazimierz Pesta, Kazimierz Panke, Kawczyński - Eugeniusz Baranowski - Witold Kaźmierczak, Zbigniew Cebulak, Sikorski - Alfred Paliński, Zieliński, Łęgowski - Czapla, Mieczysław Gnat - Czesław Niewczas, Dembowski.

- Brązowy medal Mistrzostw Polski:

1951 Zbigniew Cebulak - waga średnia

W czasie mistrzostw Polski, które odbyły się od 10 do 16 września w Łodzi, większość zawodników OWKS Bydgoszcz reprezentowała barwy CWKS Warszawa! Stąd osiągnięcia nie były zbyt duże. Pięściarze walczyli systemem każdy z każdym, więc przegrywający nie odpadał! Taki system okazał się dla bokserów bardzo męczący. Zawodnicy z największą ilością wygranych awansowali do finału. W barwach CWKS Warszawa Z. Justka zdobył tytuł wicemistrza kraju. Jedyny medal (brązowy) dla wojskowego klubu z Bydgoszczy wywalczył w wadze średniej Zbigniew Cebulak. Pięściarz ten przegrał z późniejszym mistrzem kraju i byłym mistrzem Europy (Dublin 1939), Antonim Kolczyńskim (Gwardia Warszawa), przez poddanie w trzecim starciu. W kolejnym pojedynku Cebulak zwyciężył na punkty Windaka (Włókniarz). Potem stoczył niezwykle zaciętą walkę z Edmundem Dampcem. Reporter „Przeglądu Sportowego" pisał o niej: Cebulak walczył z Dampcem. Znać po nim już b. duże zmęczenie turniejem. Cebulak był tylko cieniem dobrego boksera, który stawiał tak zacięty opór Kolczyńskiemu. Bokser CWKS już nie potrafił nawet trzymać wysoko gardy i blokować. Walka była b. wyrównana, a werdykt dyskutowany. Dwóch sędziów przyznało zawodnikom jednakową ilość punktów, a trzeci jeden punkt na korzyść Cebulaka". Trafne były uwagi dziennikarza sportowej gazety, bowiem w decydującym pojedynku o awans do finału bydgoski pięściarz przegrał z W. Krupińskim (Stal Wrocław) i w efekcie przyznano mu brązowy medal. Wiele źródeł mylnie przypisuje, że Cebulak wywalczył ten medal w krajowych mistrzostwach dla CWKS Warszawa.

Zbigniew Cebulak urodził się 17 lutego 1929 r. w Chełmży. Treningi na sali bokserskiej rozpoczął w 1946 roku, w miejscowej Legii. Był bardzo utalentowany i czynił błyskawiczne postępy, bo już w tym samym roku został najlepszym juniorem w kraju w wadze półśredniej. Wyczyn ten powtórzył w 1947 i 1948 roku, w wyższej kategorii wagowej -  średniej. W 1949 roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji Polski. W 1952 roku niespodziewanie z uwagi na kontuzję zakończył występy w ringu. W sumie stoczył 180 walk. 142 z nich zakończyły się dla niego zwycięsko, 10 razy zremisował i 28 przegrał. 20 lat pracował jako szkoleniowiec w Stali Mielec, a potem był trenerem w Avii Świdnik i Carbo Gliwice.

Pięściarze OWKS-u startowali w rozgrywkach klasy wojewódzkiej. Rywale zawodników wojskowego klubu byli czasem żenująco słabi. W zwycięskim meczu z Unią Włocławek, goście nie wystawili pięściarzy aż w trzech wagach! Ponadto cztery walki przegrali przed czasem! O pojedynku w wadze lekkiej reporter „IKP" pisał: W lekkiej Sadowski (Unia) przegrał dość niespodziewanie z Misiarkiem. Przez dwie rundy silny lecz surowy jeszcze Sadowski żywiołowo atakował... łokcie i rękawice Misiarka, który okazał się mistrzem blokady. Bokser wojskowy prowadził lekko na punkty a Sadowski trzymał się dzielnie, gdy nagle w III r. prawy sierp rzucił gościa na matę. Sadowski jest półprzytomny, wstaje, lecz na „10" nie przyjął jeszcze pozycji. Sędzia słusznie ogłasza k.o.". Dziennikarz wspomnianej gazety remisową walkę Kaźmierczaka z Łęgowskim uznał za bijatykę.

14.10.1951: Zawisza (OWKS) Bydgoszcz - Unia Włocławek 17:1

w. musza: obie drużyny nie wystawiły zawodników!

w. kogucia: Konrad Piwoński - Zawadzki pkt. 2:0

w. piórkowa: Edward Stachowicz - Nowakowski poddanie I runda 4:0

w. lekka: Misiorek - Sadowski ko 3 runda 6:0

w. lekkopółśrednia: Kazimierz Pesta - Żelazik ko 2 runda 8:0

w. półśrednia: Eugeniusz Baranowski - Cichy pkt. 10:0

w. lekkośrednia: Witold Kaźmierczak - Łęgowski remis 11:1

w. średnia: Alfred Paliński - Czerwiński poddanie I runda 13:1

w. półciężka: Mieczysław Gnat - brak rywala, punkty bez walki 15:1

w. ciężka: Czesław Niewczas - brak rywala, punkty bez walki 17:1