1953-1954

1953

22 marca w Bydgoszczy zainaugurowano sezon kolarski 1953. W wyścigu dla zawodników klasy I najlepszy był Drążkowski (OWKS). 15 kilometrów pokonał w czasie 32:43,8. Nie został jednak zwycięzcą, ponieważ (nie wiadomo dlaczego) startował poza konkursem. W tej sytuacji wygrał Mioduszewski (Unia Grudziądz) 35:16,8. Kolejne miejsca zajęli wojskowi kolarze: 2 Gosz 35:24,0 3 Figiel 36:54,0.

10 maja 1953 r. wojskowi kolarze wzięli udział w Bydgoszczy w wyścigu zorganizowanym z serii ZMP-owskich Rajdów Pokoju. Na dystansie 50 km na szosie gdańskiej najlepszy był Figiel (OWKS), który wyprzedził klubowego kolegę - Gosza. Trzecie miejsce zajął Krauze z Kolejarza.

2 sierpnia w Bydgoszczy odbyły się kolarskie mistrzostwa okręgu. Zawodnicy wojskowi kompletnie zawiedli. Żadnemu z nich nie udało się uplasować na czołowym miejscu. W wyścigu głównym na trasie liczącej 100 km triumfował Józef Woźniak (Gwardia). W wyścigu na 75 km wygrał Rozenau (Kolejarz Bydgoszcz).

26 sierpnia rozpoczął się wyścig Dookoła Pomorza, w którym udział wzięło 46 kolarzy. Zawodnicy ścigali się pod hasłami Budowy Warszawy. OWKS wystawił dwie ekipy liczące 9 kolarzy. Ich składy przedstawiały się następująco: I - Figiel, W. Szatkowski, Gosz, Tosz, Musialski, II - Hartwig, Paradowski, Doszczenko, Kiel. Zawodnicy w 5 etapach mieli do przejechania około 600 km. Start i meta miały miejsce we Włocławku. Zespół OWKS I za zwycięstwo drużynowe w wyścigu zdobył główną nagrodę - puchar Wojewódzkiego Komitetu Budowy Warszawy. Wojskowi kolarze indywidualnie również wypadli dobrze, bo w pierwszej dziesiątce było ich aż pięciu, a Figiel uplasował się na trzeciej pozycji.

Wyniki Wyścigu Dookoła Pomorza:

I etap: Włocławek - Brodnica 128 km

1 Edmund Bonk (Kolejarz I) 3:57,39 2 Figiel (OWKS I) 3:57,44 3 Józef Woźniak (Gwardia I) 3:58,10 4 Wiesław Szatkowski (OWKS I) 6 Musialski (OWKS I)

II etap: Brodnica - Grudziądz 87 km

1 Edmund Bonk (Kolejarz I) 2:38,12 2 M. Woźniak (Unia I Toruń) 2:38,14 3 Figiel (OWKS I) 2:38,20 4 Józef Woźniak (Gwardia I) 2:38,25 5 Wiesław Szatkowski (OWKS I) 2:41,35

Po 2 etapach: 1 Edmund Bonk (Kolejarz I) 6:35,51 2 Figiel (OWKS I) 6:36,04 Drużynowo: 1 OWKS I 20:10,48

III etap: Grudziądz - Sępólno Krajeńskie 128 km

1 Edmund Bonk (Kolejarz I) 4:15,55  2 Józef Woźniak (Gwardia I) 4:15,56  3 Figiel (OWKS I) 4:15,58  4 Wiesław Szatkowski (OWKS I) 4:19,09

Po 3 etapach: 1 Edmund Bonk (Kolejarz I) 10:51,06 2 Figiel (OWKS I) 10:52,48 Drużynowo: 1 OWKS I 33:06,11 2 Unia I 33:51,48

IV etap: Sępólno Krajeńskie - Toruń

1 Józef Woźniak (Gwardia I)

Dotychczasowy lider Edmund Bonk z powodu defektu roweru stracił ponad 12 minut do zwycięzcy.

V etap: Toruń - Włocławek

1 Tadeusz Bonk (Gwardia I)

Klasyfikacja końcowa wyścigu: 1 Józef Woźniak (Gwardia I Bydgoszcz) 18:23,04 2 Edmund Bonk (Kolejarz I Bydgoszcz) 18:35,05 3 Figiel (OWKS I) 18:35,09 4  M. Woźniak (Unia I Toruń) 18:42,22 5 Wiesław Szatkowski (OWKS I) 18:44,33 6 Tosz (OWKS I) 18:42,22 7 Musialski (OWKS I) 8 St. Kowalski (Stal Bydgoszcz) 9 Paradowski (OWKS II) 10 Jarzęczka (Kolejarz I Bydgoszcz)

Drużynowo: 1 OWKS I 56:17,11 2 Gwardia I Bydgoszcz 57:31,11 3 Kolejarz I Bydgoszcz 57:38,24 4 Unia I Toruń 57:38,38 5 Stal Bydgoszcz 6 OWKS II 7 Gwardia II 8 Kolejarz II. Zespół Unii II został zdekompletowany.

Na rozpoczętej 23 sierpnia we Wrocławiu III Spartakiadzie Wojska Polskiego w wyścigu kolarskim na trasie liczącej 200 km, a prowadzącej z Wrocławia przez Opole z powrotem do stolicy Dolnego Śląska wygrał Wójcik (Marynarka Wojenna). Wiesław Szatkowski (Bydgoszcz) - wg Lipońskiego -  zajął niezłe 5 miejsce (czy startował na 2 imprezach jednocześnie?!. Zwycięzca uzyskał czas 5:22,52 i o 3 sekundy wyprzedził Bugalskiego (Warszawa) oraz Bedyńskiego (Lotnictwo).

6 września 1956 r. na trasie Bydgoszcz - Toruń - Chełmża - Toruń - Bydgoszcz (około 150 km) rozegrano I wyścig kolarski o puchar ,,Gazety Pomorskiej". Porywisty i boczny wiatr powodował, że kolarze którzy mieli defekt nie mieli już szans doścignięcia czołówki. Wyścig wygrał wychowanek trenera Mariana Rittera - Edmund Bonk (Kolejarz), który pechowo startował w Wyścigu Dookoła Pomorza. Zwycięzca, oprócz pucharu, otrzymał jako nagrodę radioodbiornik ufundowany przez... Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dobrze spisali się w tym wyścigu wojskowi kolarze. Wiesław Szatkowski był drugi, Figiel szósty, a Tosz ósmy. Wyniki:

1 Edmund Bonk (Kolejarz Bydgoszcz) 4:14,13 2 Wiesław Szatkowski (OWKS) 4:14,15 3 Radziwon (Kolejarz Wrocław) 4 M. Woźniak (Unia Toruń) 4:14,18 5 Jarzęczka (Kolejarz Bydgoszcz) 4:24,12 6 Figiel (OWKS) 4:24,14 7 St. Kowalski (Stal Bydgoszcz) 8 Tosz (OWKS). Na zdjęciu kolarze na ulicach Bydgoszczy.

1954

23 maja 1954 r. sukces w wyścigu o puchar Tczewa odniósł Wiesław Szatkowski, który na dystansie 100 km zajął 2 miejsce w czasie 2:54,30. Zwyciężył inny kolarz z Bydgoszczy - Jarzęczka (Kolejarz) - 2:54,10.