1965-1966

1965

25 i 26 września na torze w Brdyujściu 92 osady reprezentujące cztery kluby walczyły o tytuły mistrzów okręgu. Prymat w regionie zdecydowanie przypadł Zawiszy, którego wszystkie osady wystąpiły w finałach. Drużynowo klasyfikacja przedstawiała się następująco: 1. Zawisza 788 pkt 2. Łączność Bydgoszcz 198 pkt 3. Pomorzanin Toruń 89 4. Włókniarz Chełmża 84. Mistrzowskie tytuły dla wojskowych wywalczyli:

Kobiety:

K-1 500 m: 1. Lica 2:34,2

K-1 3 km: 1. Lica 22:34,2

K-2 500 m: 1. Lica - Bucholz 2:54,6

Mężczyźni:

K-1 500 m: 1. Gaj 2:05,5

K-2 500 m: 1. Wolny - Janicki 1:50,7

K-2 1000 m: 1. Wolny - Janicki 4:18,2

W konkurencji K-1 na 1000 i 10000 m triumfował Kwiatkowski (Pomorzanin Toruń). W konkurencjach juniorów Zawisza również dominował.

27 listopada odbyło się zebranie sekcji sportów wodnych (wioślarstwo i kajakarstwo) WKS Zawisza. Sprawozdanie z dwuletniej działalności wygłosił przewodniczący ppłk Wacław Suszyński. Podkreślono rolę szkolenia własnych wychowanków. Chwalono pierwsze rezultaty pracy szkółki kajakarek prowadzonej przez Danielę Pilecką i najmłodszych kajakarzy trenowanych przez szkoleniowca Skowronka. Prezesem ponownie wybrany został ppłk Wacław Suszyński. W skład zarządu weszli ponadto: płk Jacek Albrecht, płk Jan Mazierski, ppłk Stanisław Chudziak, ppłk Władysław Kania. ppłk Franciszek Wierzbicki, kpt. Józef Fastyn, Leon Spychał i Roman Pęski. Jeden z członków zarządu - Stanisław Chudziak urodził się 3 grudnia 1924 r. w Bydgoszczy. W latach sześćdziesiątych minionego wieku (1962-66) aktywnie działał w sekcji sportów wodnych WKS Zawisza. Jak wielu z klubowych działaczy mieszkał na Osiedlu Leśnym (ul. Modrzewiowa 4/2). Był długoletnim pracownikiem Ligi Obrony Kraju (LOK) woj. bydgoskiego. Wyróżniony Honorowymi Odznakami Działacza WKS Zawisza - Złotą i Srebrną. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma innymi odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i organizacyjnymi. Był emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego. Zmarł 23 października 1984 r. w Bydgoszczy i pochowano go na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Artyleryjskiej. Przyczyną jego wczesnej śmierci był rak żołądka.

W grudniu 1965 r. w klubie redakcyjnym Ilustrowanego Kuriera Polskiego" doszło do spotkania przedstawicieli wspomnianej gazety i kierownictwa sekcji sportów wodnych WKS Zawisza. Okazją była rocznica istnienia jedynej w Polsce specjalistycznej żeńskiej szkółki kajakowej zorganizowanej przez klub i redakcję „IKP". Mimo krótkiego czasu istnienia szkółki, pierwsze sukcesy już były. M. in. w klasyfikacji klubowej Zawisza na mistrzostwach Polski zanotował awans aż o 16 miejsc. Właśnie dzięki postawie młodych kajakarek.  Dobra kajakarka - dobrą uczennicą" - pod takim hasłem, które było nie tylko sloganem, funkcjonowały dziewczęta WKS Zawisza. Z opiekunką dziewcząt - Danielą Pilecką, szczególnie dobrze współpracowała nauczycielka wychowania fizycznego z Technikum Spożywczego mgr Hanyżewska. Reprezentantki szkółki wręczyły zastępcy redaktora naczelnego IKP" - Kubiatkowi kosz z kwiatami, a przedstawiciele klubu - proporczyki.