1971/1972: Zawisza - Górnik Wałbrzych

 

ZAWISZA
Bydgoszcz

Trener: Bronisław Waligóra.
Kierownik drużyny: Tadeusz Gebler.

Bronisław Waligóra

II liga - 16 kolejka
Bydgoszcz - Stadion Wojska Polskiego, Al. 1 - Maja

Niedziela, 26.03.1972 - godz. 11:15

ponad 6 000

 

2 - 2 (2 - 1)

 

     

Ewald Greiner (Katowice)

 
Górnik Wałbrzych

Trener: Marian Anioł.
Kierownik drużyny: ?.

 

Andrzej Brończyk
Janusz Krause
Jerzy Fiodorow
Kazimierz Zgoda
Wacław Starzyński
Andrzej Witkowski
Zbigniew Mikołajewski
Zbigniew Stefaniak
Jan Benigier
Bogdan Nuckowski
Tadeusz Gapiński

Zmiany:

Andrzej Witkowski > (83, Edward Sosnowski)

Jan Benigier 12

 

Tadeusz Gapiński 42

1-0

1-1

2-1

2-2

 

Kazimierz Fiedorowicz 14

 

Piotr Szula 81

Mecz inaugurujący rundę wiosenną II ligi w Bydgoszczy zaplanowano na godzinę 11:15, lecz samo spotkanie rozpoczęło się o 11:30. Kwadrans został przeznaczony na dokonanie uroczystego otwarcia sezonu. Kibicom czas umilała orkiestra reprezentacyjna POW. Otwarcia sezonu dokonał wiceprezes BOZPN E. Sitek. Młodzież Zawiszy obdarowała piłkarzy obu klubów kwiatami. Piłka do gry została zrzucona z przelatującego nad stadionem helikoptera. O godz. 11:30 mecz bydgoszczan z liderem tabeli – Górnikiem Wałbrzych rozpoczął się. Zawisza nie uląkł się przodownika ligi i zaatakował. W 8 minucie strzał z ostrego kąta oddał Gapiński. Piłka po jego mocnym uderzeniu odbiła się od poprzeczki bramki wałbrzyszan. W tzw. międzyczasie kontrę przeprowadzili goście: Tokarz i Garłowski. Dobrą interwencją popisał się jednak Brończyk. W 12 minucie silnie strzelił z prawej strony boiska Nuckowski. Bramkarz gości - Karwecki wypuścił piłkę z rąk, a znajdujący się w pełnym biegu, Benigier, zdobył prowadzenie dla gospodarzy. Piłkarze Górnika szybko wyrównali. Fiedorowicz wykorzystał dezorientację Starzyńskiego i mając wolne pole silnym uderzeniem pokonał Brończyka. Przy wyniku 1:1 inicjatywę przejęli przyjezdni, ale to Zawisza schodził na przerwę z prowadzeniem 2:1. W 42 minucie Nuckowski minął zwodem obrońcę, podał piłkę Gapińskiemu, a ten trafił do siatki. Karwecki nie miał szans na obronę, bo futbolówka uderzona fałszem wpadła do bramki tuż przy słupku. W drugiej połowie przez pół godziny więcej z gry znów miał Zawisza. W 51 minucie dośrodkowania Gapińskiego nie wykorzystał Benigier. W 69 minucie Górnika przed utratą gola uratował obrońca Jaroni, który po strzale Gapińskiego wybił piłkę z linii bramkowej. Końcówka meczu należała do gości. W 81 minucie, mający zbyt dużo swobody Szula, strzelił w samo „okienko” bramki Brończyka i zdołał wyrównać. Remis uznano za niesprawiedliwy, bo w sumie bydgoszczanie swoją postawą zasłużyli na wygraną.

     
 
     

Jan Karwecki
Zygmunt Jaroni
Zenon Zaczyński
Ryszard Dąbrowski
Zbigniew Biarda
Edward Pianko
Adam Tokarz
Piotr Szula
Kazimierz Fiedorowicz
Zygmunt Garłowski
Roman Sidorski

Zmiany:

Jan Karwecki > (69, Bronisław Sularz)

 

Zawisza Górnik Wałbrzych (26.03.1972). Sędzia główny Ewald Greiner z Katowic (w środku z piłką) wyprowadza drużyny Zawiszy i Górnika Wałbrzych na ligowe spotkanie. W ciemnych okularach (z lewej) Czesław Brzechwa, sekretarz sekcji piłki nożnej w bydgoskim klubie. Za nim, widać Andrzeja Brończyka i Jerzego Fiodorowa. Z lewej strony idą zawodnicy z Wałbrzycha.

Zawisza Górnik Wałbrzych (26.03.1972). Drużyna Górnika na bydgoskim stadionie.

Zawisza Górnik Wałbrzych (26.03.1972). Na pierwszym planie drużyna bydgoska, ale niekompletna. Od lewej: Bogdan Nuckowski, Andrzej Brończyk, Tadeusz Gapiński, Zbigniew Mikołajewski, Kazimierz Zgoda (za nim), Jan Benigier, Janusz Krause, Zbigniew Stefaniak, Wacław Starzyński. Brakuje Fiodorowa i Witkowskiego, którzy chyba poszli odnieść kwiaty.

„Gazeta Pomorska" z 27.03.1972 o meczu Zawisza – Górnik Wałbrzych (26.03.1972).