• ZAWISZA BYDGOSZCZ NA ZDJĘCIACH W LATACH 1946-1967

WKS Zawisza ma trwałe miejsce w historii

Bydgoski Zawisza, klub który powstał w marcu 1946 roku w ... Koszalinie, ma bardzo ciekawą historię. Wojskowy Klub Sportowy Zawisza zaczynał od niczego, a znalazł trwałe miejsce w historii najlepszych.

 

13 października 2012 roku ukazała się książka „Droga do piłkarskiej ekstraklasy. Zawisza Bydgoszcz 1946-1960", która wreszcie zadała kłam przedstawianym przez kilkadziesiąt lat nieprawdziwym informacjom. Autorzy: Zenon Greinert i Karol Tonder na 450 stronach (formatu A-4) ukazali historię WKS Zawisza do 1960 roku.

3 listopada 2012 roku przedstawiciele Stowarzyszenia Piłkarskiego „Zawisza" byli z wizytą u najstarszego z żyjących piłkarzy Zawiszy - Zdzisława Furmanka. Pan Zdzisław był w gronie założycieli Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza, w marcu 1946 roku. 10 października 2012 roku skończył 90 lat! Doskonale pamięta fakty z historii Zawiszy, z pierwszym rozegranym meczem włącznie. Autorzy książki „Droga do piłkarskiej ekstraklasy. Zawisza Bydgoszcz 1946-1960", podarowali książkę współtwórcy klubu i zawodnikowi. W publikacji znalazła się odpowiednia dedykacja. Zdzisławowi Furmankowi życzono przede wszystkim zdrowia.

Uprzednio okoliczności powstania klubu i różne jego koleje losu, opisał tylko Wojciech Lipoński w publikacji wydanej z okazji 25-lecia istnienia. Od tego czasu nie ukazała się żadna książka, tylko czasami trafiały się w prasie opisy z przeszłości. „Srebrny Jubileusz WKS Zawisza" został wydany w 1971 roku i dotyczył wszystkich dyscyplin sportowych, które na przestrzeni lat były uprawiane w wojskowym klubie. Siłą rzeczy więc, każda z nich opisana została fragmentarycznie. Ta strona traktuje w szczególności o piłce nożnej, chociaż nie zabraknie na niej również na przykład opisów budowy stadionu, przeobrażeń zachodzących w klubie i niektórych osiągnięć wojskowych sportowców. Odwiedzający będą mogli zapoznać się także z interesującymi życiorysami niektórych piłkarzy i działaczy oraz rozmaitymi ligowymi ciekawostkami. Przede wszystkim jednak znajdzie się tutaj archiwum z poszczególnych sezonów pierwszej drużyny, zespołu rezerw i drużyn młodzieżowych. Systematycznie będą uzupełniane notki biograficzne wszystkich zawodników, którzy zaliczyli choćby jeden występ w drużynie Zawiszy, od początku istnienia klubu. Różnie potoczyły się ich losy. Niektórzy grali w piłkę jedynie podczas pobytu w Bydgoszczy, inni zrobili znaczące kariery piłkarskie. W Zawiszy ukształtowali swoje umiejętności i potem osiągali sukcesy z innymi zespołami. Rozmawiając z byłymi zawodnikami „Rycerzy Pomorza" można odczuć, że z sentymentem wracają do dni, gdy grali w Bydgoszczy. Praktycznie wszyscy rozmówcy podkreślają, że w klubie panowała świetna atmosfera. Szkoda, że nie można tej atmosfery przełożyć na dzień dzisiejszy. Zdarza się niestety, że nie zdąży się już porozmawiać z byłymi piłkarzami. Wtedy ich wspomnienia opowiadają najbliżsi. Wielu wyemigrowało: do Niemiec, Szwajcarii, USA, Australii i innych krajów, tam pozostając na zawsze. Dzisiaj pewnie niewiele mówią obecnym kibicom nazwiska założycieli klubu i pierwszych zawodników, którzy po II wojnie światowej zaczynali tworzyć historię. Wojskowy klub z Bydgoszczy już w 1947 roku miał pierwszego zawodnika w drużynie piłkarskiej, który był cywilem. Warto ocalić od zapomnienia przeszłość, ponieważ bez niej trudno budować przyszłość. Chyba nikt w 1946 roku nie przypuszczał, że tworzy się coś wielkiego, klub, który noszą w sercach tysiące ludzi!

Aktualności można odszukać wszędzie, a historię niezwykle rzadko. Dlatego proszę nie oczekiwać, że obecne wydarzenia z bydgoskiego klubu będą zamieszczane tutaj na bieżąco. Życzę niezapomnianych wrażeń w obcowaniu z historią najlepszego klubu na Pomorzu i Kujawach. Na stronie znajdą się również informacje historyczne z innych dyscyplin sportowych, w których zawodnicy Zawiszy odgrywali znaczącą rolę nie tylko na arenie krajowej, ale także w startach międzynarodowych.

Obecnie trwają prace nad kolejną częścią książki o Zawiszy, która obejmie lata 1961-1972. Planowany termin jej wydania to 2015 rok.

 

        

KSIĄŻKA: „Droga do piłkarskiej ekstraklasy. Zawisza Bydgoszcz 1946-1960” do kupienia

W Bydgoszczy:

Firma „Anna", ul. Kurpińskiego 12/8A - poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek, godz. 10:00-16:00, Biuro Podróży Gosia Travel - Długa 15

Jeżeli nie jesteś z Bydgoszczy lub okolic, a chcesz zakupić książkę, skontaktuj się z jednym z autorów, pod numerem telefonu: Zenon Greinert – 607 11 94 78

(przy zakupie u współautora dwóch książek - rabat 15%)

Dla każdej osoby zamawiającej książkę u współautora - darmowy ebook, który będzie wysłany na adres e-mail kupującego.

lub zamów w internetowej Księgarni Kibica na stronie sendsport.pl

Na stronie portalu wydaje.pl można zakupić ebooka w cenie 39 złotych.


Książka ta przekraczała wielokrotnie granice Polski. Znalazła czytelników w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, USA, na Węgrzech i Białorusi.

W książce znajdziesz odpowiedzi na mnóstwo pytań. Z pewnością zweryfikujesz wiedzę na temat klubu, którą posiadałeś dotychczas. Książka to 450 stron (formatu A-4) fascynującej lektury.

 


 

Niektóre z wiadomości ze strony są dostępne powszechnie, jednak żeby zobaczyć więcej należy się zarejestrować. Część strony udostępniona jest jedynie dla wybranych i nawet po zalogowaniu informacje te nie będą widoczne. Warto więc zakupić książkę.